Dlaczego warto posłać dziecko do przedszkola?
Okres przed szkołą jest niezwykle ważny dla każdego dziecka. To wtedy uczy się ono, jak prawidłowo funkcjonować w grupie, wtedy również przyswaja wiedzę, która przyda się nie tylko w przedszkolu, ale i w dalszym życiu dziecka.
Wielu rodziców stawia sobie pytanie - dlaczego warto posłać dziecko do przedszkola i czy w ogóle je tam posyłać? Odpowiedź brzmi - tak, warto. Po urodzeniu dziecka mama przebywa z nim w domu przez okres urlopu macierzyńskiego. Dziecko jest w tym czasie najbardziej do niej przyzwyczajone i całkowicie od niej uzależnione. Jeśli jest to możliwe, mama zostaje z maluchem do 3. roku życia, a potem może go posłać do przedszkola, do najmłodszej grupy. Czasem mamy decydują się jednak na opiekę babci lub niani i dziecko jest zapisywane do przedszkola np. w wieku lat 4, 5.
Jeśli tak się dzieje, musi ono uczyć się przystosowania do życia przedszkolnego znacznie później, niż jego rówieśnicy. Jest to tym samym dla niego trudniejsze. Jego rówieśnicy już dawno mają za sobą okres adaptacji, rozstanie z rodzicami, pierwsze dni w przedszkolu, ono dopiero się tego uczy. Należy o tym pamiętać podczas podejmowania takiej decyzji. Jest wiele plusów uczęszczania dziecka do przedszkola. Każdy z nich jest ważny z punktu widzenia jego dalszego rozwoju.
Zabawa i zajęcia dodatkowe
Dziecko najszybciej i najbardziej rozwija się w okresie między 1. a 5. rokiem życia. Wtedy ujawniają się jego zdolności i umiejętności, a także talenty. To od rodziców zależy, czy i jak będą one rozwijane. Każda umiejętność, każdy talent, w który się zainwestuje, przyniesie w przyszłości korzyści.
W większości przedszkoli jest zazwyczaj duży wybór zajęć dodatkowych z reguły część z nich jest obowiązkowa, a część wybierają rodzice. Warto już na tym etapie zastanowić się, jakie zajęcia wybrać dla dziecka. Często jest tak, że mama i tata podejmują decyzję, kierując się własnymi niespełnionymi ambicjami z dzieciństwa. W efekcie dziecko nie ma na nic czasu, nie ma kiedy zająć się swoją ulubioną zabawą, jest zmęczone, niewyspane i często znudzone.
Pozwólmy dziecku - w miarę możliwości - wybrać dla siebie zajęcia. Pamiętajmy o tym, że okres dzieciństwa jest jedynym takim w życiu, kiedy można bawić się i być beztroskim. Potem, gdy zacznie się szkoła, nie będzie już na to tyle czasu.
Pobyt w przedszkolu bardzo korzystnie wpływa na rozwój wszystkich umiejętności. Dziecko systematycznie uczęszczające do przedszkola bierze udział w zajęciach prowadzonych przez nauczyciela i specjalistów zajęć dodatkowych. Poznaje na nich nowe zagadnienia z zakresu językowego, matematycznego, przyrodniczego. Rozwija swoje umiejętności ruchowe, biorąc udział w zajęciach sportowych.
To wszystko bardzo szybko procentuje i efekty są widoczne w rozwoju intelektualnym i fizycznym dziecka.
Życie w społeczeństwie
Przedszkolak poznaje reguły życia w społeczeństwie. Uczy się tolerancji, asertywności, samodzielności. W grupie są różne dzieci, czasem inaczej niż my wyglądają, czasem mówią innym niż my językiem. Dziecko poznaje inną, odmienną od naszej kulturę.
Okazje do nauki asertywności - sztuki odmawiania - pojawiają się na każdym kroku. Dzieci uczą się, w jaki sposób odmawiać, tak aby nie obrazić i nie skrzywdzić drugiej osoby. To bardzo pomocna w dalszym życiu umiejętność.
Przedszkolaki świetnie radzą sobie z opowiadaniem o swoich emocjach i uczuciach. Z łatwością przychodzi im wypowiadania zdań typu: jest mi przykro, tęsknię za mamą, zasmuciłeś mnie, jestem zadowolony.
Opowiadają o swoich przeżyciach kolegom, ucząc się w ten sposób empatii i wyrażania tego, co czują.
Rozwój emocjonalny
Dzieci przebywające w przedszkolu są pewniejsze siebie, znacznie lepiej przygotowują się do pójścia do szkoły. Nie chodzi tu jedynie o przygotowanie dydaktyczne, ale także emocjonalne. Dzieci takie łatwiej radzą sobie z wieloma emocjami, nie boją się innych dzieci, chętnie rozmawiają, nawiązują nowe kontakty. Uczą się radzić sobie z problemami. Nie szukają tak często jak inne pomocy u dorosłych. Uczą się funkcjonowania wśród innych dzieci.
Ważne jest także to, że nawiązują nowe kontakty, przez to poznają różne osobowości i uczą się nimi żyć, współpracować, bawić się.
W przedszkolu dziecko uczy się samodzielności, która jest mu niezbędna w szkole i dalszym życiu. Przełamuje lęki i własną nieśmiałość, często sytuacja je do tego zmusza, gdy rodziców nie ma w pobliżu. W przedszkolu dziecko uczy się dzielić z innymi, czekać na swoją kolejkę, odpowiadać poproszone do odpowiedzi, słuchać innych i pozwalać im mówić. Uczy się także współdziałania w grupie. Dowiaduje się, na czym polega podział pracy, kompromis, cierpliwe czekanie, poznaje konieczność pójścia w niektórych sytuacjach na ustępstwa.
Dziecko uczy się nie tylko od swojej wychowawczyni, ale także od innych dzieci.
W grupie przedszkolnej pojawiają się sympatie, antypatie, nowe zasady - często zupełnie odmienne niż te z domu. Przedszkolak także musi się ich nauczyć.
Kształtowanie wyobraźni
Jednym z ważniejszych powodów, dla których warto zapisać dziecko do przedszkola jest to, że uczy się ono bawić, rozwija swoją wyobraźnię. Poznaje nowe zabawy, nowe sposoby tworzenia prac plastycznych, nowe gry, wierszyki i piosenki. Poznaje także tradycje związane z różnymi okolicznościami - świętami, dniem wiosny, jesieni, walentynkami, świętem Ziemi itp.
Przedszkole to także miejsce, w którym dziecko ma możliwość rozładowania swojej energii, czego często nie może robić w domu.
Dla zdrowia
W przedszkolu dzieci nabywają odporność zdrowotną. Najczęściej dzieje się tak po około roku uczęszczania do grupy. Początki bywają trudne, dziecko może częściej chorować, ale to sytuacja przejściowa.
Ważne jest także to, że dzięki temu, iż dzieci chodzą do przedszkola, rodzice mają czas, by realizować swoje pasje zawodowe i prywatne.
Warto więc posłać swoje dziecko do przedszkola, gdyż jest to miejsce, w którym najlepiej będzie się ono mogło rozwijać w tym okresie swojego życia.