Przedszkolak - to brzmi dumnie!

Zanim dziecko pójdzie do przedszkola warto jest przygotować je do tego zachęcając, mówiąc o miłych rzeczach, które je tam mogą spotkać. Aby dziecko mogło zaakceptować fakt, że posłano je do przedszkola, w żadnym wypadku nie powinno czuć, że coś traci. Godziny spędzone poza domem, to wzbogacenie jego programu dnia, dowód na jego większą dojrzałość i „ dorosłość”. W żadnym przypadku nie powinno tracić ulubionych zajęć, czasu spędzanego z rodziną oraz tych elementów życia, które do tej pory wypełniały jego czas.
Przedszkole to wielkie wyzwanie dla dziecka.

Gdy pozostaje samo w przedszkolnej sali:

• Musi nauczyć się radzić bez rodzica, szczególnie jeśli dotąd było wyłącznie pod rodzicielską opieką.
  • Musi oswoić nową rzeczywistość: nowe dźwięki, punkty „ strategiczne”, takie jak łazienka czy jadalnia, poznać nowy typ zajęć i nowych ludzi.
  • Musi nauczyć się sztuki kompromisu, co będzie trudne zwłaszcza wtedy, gdy dziecko jest jedynakiem.
  • Zaakceptuj dziecko takim, jakie jest. Nie zawstydzaj go z powodu nieprzystosowania, nie porównuj z innymi dziećmi, nie argumentuj, że tak duże dziecko powinno już sobie poradzić.
  • Zapewnij dziecku poczucie bezpieczeństwa i pewność swojej miłości. Przytulaj je często, dbaj o jego dobre samopoczucie, rozmawiaj o przedszkolu i chwal za każde osiągnięcie.

Sposoby, które mogą ułatwić ten okres przejściowy:

• opowiedz dziecku o zabawach, w których będą uczestniczyły inne dzieci.
  • poznaj je z co najmniej jednym kolegą z przedszkola, zapraszaj go do siebie.
  • pozwól dziecku na zachowanie regresywne- ubieraj je rano, nie zmuszaj do jedzenia.
  • pozwól by zabierało do przedszkola ukochaną zabawkę, która przypomina mu dom.
  • pocałuj je na pożegnanie i upewnij się, że zostaje przy innej osobie dorosłej lub dziecku.
  • obiecaj, że wrócisz.
  • odejdź – nie zwlekaj,
  • kiedy przyjdziesz odebrać dziecko, pocałuj je i pozwól na marudzenie. Pochwal, kiedy się uspokoi. Potem powiedz: „ teraz możemy iść do domu i znowu być razem. Brakowało mi cię i wiem, że ty też tęskniłeś. Ale wszystkie wieczory będziemy spędzać razem”.
Źródło: Monika Biała „ Przedszkolaki. Co każdy rodzic i nauczyciel wiedzieć powinien”.
Opracowanie: Ciocia Madzia „ Motylki”.
<< wróć